Jak vidí své šance sami účastníci před Final 4 U18?

Autor: Michal Šob ; 2. Květen 2011

Chlapeckou kategorii U18 čeká tento týden vrchol sezóny, kterého se má právo zúčastnit čtveřice nejlepších, která se probojovala play-off. Pořádající USK Praha, BCM Moravská Ostrava, BK Synthesia Pardubice a TJ Sokol Vyšehrad, to je čtyřka, která si to rozdá o titul Mistra ČR. Final 4 U18 startuje již tento pátek na Folimance a my jsme oslovili trenéry a kapitány týmů, které se na tento vrcholný turnaj probojovali, aby nám řekli, co pro ně účast na turnaji znamená, jaké si kladou cíle a kdo je podle nich favoritem i černým koněm celého turnaje…
(dále…)

Play-off je u konce. Posledním postupujícím je TJ Sokol Vyšehrad.

Autor: Michal Šob ; 18. Duben 2011

Na finálový turnaj kategorie do osmnácti let se nakonec kromě domácího USK Praha probojovalo BCM Moravská Ostrava, BK Synthesia Pardubice a TJ Sokol Vyšehrad. Poslední jmenovaný měl cestu do Final 4 nejtrnitější. Zbývající účastníci tři výhry získali v minimálním možném počtu utkání. Pojďme se na cestu čtveřice nejlepších skrze play-off nyní podívat řečí čísel.

(dále…)

Představení týmů: BA Sparta

Autor: Michal Šob ; 27. Květen 2010

spartaČtvrtým účastníkem Final four je třetí pražský tým BA Sparta Praha. Další nováček finálového turnaje juniorské extraligy. Ze všech účastníků prošel nejdramatičtější čtvrtfinálovou sérií, ve které postoupil až vítězstvím v rozhodujícím pátém utkání série, když čtvrté a páté utkání rozhodovalo až prodloužení. Jeho soupeřem byla BCM Ostrava, tradiční účastník Final Four, který letos nedokázal navázat na svoji tradiční účast. Sparta dokázala vyhrát především dvě rozhodující koncovky, ve čtvrtém utkání obrátila koncovku v Ostravě a doma pak v rozhodujícím pátém utkání využila domácí prostředí. I zde však obracela skóre v koncovce a nakonec vyhrála až v prodloužení. Tým Jaromíra Geršla tak dosáhl pro mladý klub Sparty zatím nejvyššího vrcholu v juniorské kategorii. Sparta si však při hodnocení celé sezóny účast ve finálovém turnaji zaslouží.

(dále…)

Představení týmů: USK Praha

Autor: Michal Šob ; 26. Květen 2010

u18-tymovkaUSK Praha zůstal jediným z dlouhodobě tradičních účastníků Final Four. Bude to tedy pro mladé vysokoškoláky sedmá účast ve final four v řadě oproti premiérové účasti Písku, Sparty a druhé účasti Sokola Pražského. Všechny tři týmy tak budou chtít využít této příležitosti a domácímu USK sebrat dominantní postavení, které si vybudoval během celé sezóny. Junioři USK vyhráli suverénně základní část extraligy a utrpěli jedinou porážku a to v domácím utkání s Pískem. Kromě juniorské extraligy junioři USK absolvovali několik velmi kvalitních a atraktivních mezinárodních turnajů. Španělsko, Německo, italské Lissone a RHO a především juniorský euroligový kvalifikační turnaj v Londýně. Na těchto turnajích naopak junioři USK byli spíše učedníky, kteří se seznamovali s elitním evropským mládežnickým basketbalem.

(dále…)

Představení týmů: Sokol Sršni Písek

Autor: Michal Šob ; 25. Květen 2010

sokol-srsni-pisek1Poprvé v historii finálových turnajů juniorů bude jihočeský region reprezentovat Sokol Písek, který však svojí premiérovou účastí nebude outsiderem. O tom svědčí jeho postavení v extraligové tabulce po základní části, když dlouho bojoval s favoritem z USK o první místo. Nakonec se čtyřmi porážkami obsadili s přehledem druhé místo, když třetí Pardubice měli porážek sedm. Jako jediný tým dokázal svým vítězstvím uštědřit USK jedinou porážku v sezóně a navíc na pražské palubovce. Sokol Písek dosahuje tradičně výborných výsledků v žákovských a minižákovských kategoriích, nyní si poprvé vyzkouší finálový juniorský turnaj. A upřímně může být právem pasován do role jednoho z favoritů. Opírá se jednak o odchovance píseckého basketbalu doplněné především o vysoké hráče jihočeského regionu. Ve svém kádru má jak zkušené hráče hrající druhou nejvyšší soutěž Jan Švejda a Filip Sahan, tak na Písek netradičně vysoké hráče Filipa Sahana, Lukáše Linharta a Jana Valucha. Mezi opory dále patří Filip Zunt, Šimon Běle a Radek Duda. Zkušený trenér Miroslav Janovský se může opřít o zkušený, takticky vyzrálý a disciplinovaný tým s velkou vnitřní silou. Právě týmová kompaktnost je silnou stránkou Písku.

(dále…)

Představení týmů: Sokol Pražský

Autor: Michal Šob ; 24. Květen 2010

sokol-prazsky1Sokol Pražský obhajuje na Folimance svoji účast z loňského Final Four. Letos však v roli černého koně, který o své finálové účasti v průběhu sezóny vůbec nepřesvědčoval. Pro znalce této kategorie to však není překvapení. Sokol Pražský byl v průběhu sezóny nejnestabilnějším týmem soutěže, a to nejen z důvodu výkonů, ale především stability hráčského kádru. Pouze šest hráčů odehrálo více, než 80% utkání. Sokol Pražský nastupoval v celém průběhu sezóny v různých sestavách, jednak často bez hostujících hráčů a především bez své klíčové osobnosti Tomáše Vyoral, který nastupoval v Mattoni NBL za Poděbrady. Právě ten byl hlavním motorem nastartování v závěru sezóny. V play-off zcela proměnil sílu celého týmu, kromě svého výkonu zvedl výkony dalších hráčů.  Sokol sice skončil až na šestém místě po základní části, ale očekávala se velmi zajímavá čtvrtfinálová série s Pardubicemi. Očekávání se více než naplnila.

(dále…)

Mistrovství ČR extraligy juniorů U18 bude letos opět na Folimance!

Autor: Michal Šob ; 19. Květen 2010

f4u18Stejně jako v loňském roce, bude pořádajícím klubem akce Mistrovství ČR extraligy juniorů 18, nebo také lidověji řečeno Final 4 U18, USK Praha. Nad tímto vrcholným mládežnickým turnajem převzal záštitu sám primátor hlavního města Prahy Mudr. Pavel Bém. Celá akce se uskuteční již tradičně ve třech dnech a to od pátku 28.5 do neděle 30.510 ve Sportovní hale Folimanka (Na Folimance, Praha 2). Tuto možnost uspořádání  získali vysokoškoláci díky tomu, že skončili na prvním místě po základní části soutěže a v play-off dokázal porazil poměrem 3:0 na zápasy Prostějov. Jako druzí skončili Sršni Sokol Písek, kteří v play-off vyzráli nad Sokolem Vyšehrad a tak mají také účast na turnaji čtyř nejlepších jistou. Třetím po ZČ byly Pardubice, které však v play-off roli favorita nepotvrdily a stavem 0:3 na zápasy přenechali vstupenku do Final 4 týmu Sokola Pražského. O posledním účastníkovi muselo rozhodnout až poslední páté utkání play-off, ve kterém BA Sparta nastupující do pla-off z čtvrtého místa v prodloužení udolala BCM Slezská Ostrava 91:88.

(dále…)