Preview: BK SYNTHESIA PARDUBICE – TJ SOKOL VYŠEHRAD

Autor: Jan Havlas ; 7. Květen 2011

pce_svPrvní utkání nedělního dne bude mít náboj a bude rozhodovat o druhém a třetím místě finálového turnaje. Bude velmi zajímavé, jak se srovnají hráči Pardubic se smolnou porážkou v sobotním utkání, které rozhodlo o mistrovském titulu a zda dokáží porazit překvapení turnaje Sokol Vyšehrad. Třetí zápas ve třech dnech, tlak na výsledek jistě prokáží fyzickou a psychickou odolnost všech hráčů. Dá se očekávat taktická bitva ze strany Vyšehradu, změna obran a střelecká potence hráčů na obou stranách z tříbodové čáry.

(dále…)

Preview: USK Praha vs. TJ Sokol Vyšehrad

Autor: Michal Šob ; 5. Květen 2011

usk_svRaketový start - Pražské derby - Souboj favorita s černým koněm turnaje, tak nějak bychom mohli nazvat ostrý start finálového turnaje MČR juniorů U18. První utkání nabídne souboj dvou tradičních pražských rivalů, avšak v tomto turnaji v odlišných rolích.

Sokol Vyšehrad v roli černého koně, kterou si vybojoval svoji jízdou od ledna 2011. Na začátku soutěže nevýrazný tým postupně posiloval svoji vnitřní sílu, aby pak v základní části soutěže nepoznal od začátku ledna na domácím hřišti hořkost porážky a po základní části vybojoval čtvrté místo zaručující výhodu domácího prostředí v play-off. Tato síla pak byla rozhodující ve čtvrtfinálové sérii, když po úvodní domácí porážce s Brnem vše nasvědčovalo, že ani domácí prostředí na papírovou kvalitu Brna nebude stačit. Junioři z Rašínova nábřeží však prokázali svoji vnitřní sílu získanou během sezóny a dokázali tak dvakrát vyhrát na půdě Brna, čímž si zajistili účast v Final 4. (dále…)

Preview: BCM Moravská Ostrava vs. BK Synthesia Pardubice

Autor: Michal Šob ; 5. Květen 2011

ova_pceDruhé utkání turnaje určitě nebude stínem toho prvního. Naopak to bude souboj o vyzyvatele o mistrovský titul.  Již první den turnaje často napoví o jeho vývoji. Kdo vyhraje toto utkání, bude mít roli vyzyvatele o mistrovský titul. Jedná se o vyrovnané soupeře, umístivší se na 2. a 3. místě po základní části. Oba týmy do finálového turnaje prošly čtvrtfinálovou sérií velmi hladce. Ostrava 3:0 na utkání vyřadila Vysočinu, stejně tak Pardubice 3:0 na utkání porazili obávaný Sokol Pražský, který však v závěru sezóny ztratil svoji sílu. Oba týmy se opírají o několik individualit. Tým Pardubic se opírá o individuální výkony střelce Luboše Lachmana, Petra Heřmana či Martina Peterky. Hlavní silnou stránkou pardubického týmu je kompaktní týmový projev založený na vytváření střeleckých příležitostí pro střelbu z dlouhé vzdálenosti a samozřejmě zkušenosti. (dále…)

Juniorští basketbalisté USK zvou zbytek Česka. Aby ho opět porazili

Autor: Michal Šob ; 5. Květen 2011

Karty v českém juniorském basketbalu jsou už pár let rozdány stejně. Osmnáctiletí mladíci z USK zvou do Prahy na Folimanku k zápasům mistrovství republiky tři další celky. A jejich úkolem je všechny porazit. Loni se to podařilo, předloni ne. Co letos?

Tuhle otázku zodpoví víkendové klání, na které se spolu a proti USK představí BCM Moravská Ostrava, BK Pardubice a Sokol Vyšehrad.

(dále…)

Jak vidí své šance sami účastníci před Final 4 U18?

Autor: Michal Šob ; 2. Květen 2011

Chlapeckou kategorii U18 čeká tento týden vrchol sezóny, kterého se má právo zúčastnit čtveřice nejlepších, která se probojovala play-off. Pořádající USK Praha, BCM Moravská Ostrava, BK Synthesia Pardubice a TJ Sokol Vyšehrad, to je čtyřka, která si to rozdá o titul Mistra ČR. Final 4 U18 startuje již tento pátek na Folimance a my jsme oslovili trenéry a kapitány týmů, které se na tento vrcholný turnaj probojovali, aby nám řekli, co pro ně účast na turnaji znamená, jaké si kladou cíle a kdo je podle nich favoritem i černým koněm celého turnaje…
(dále…)

Preview: USK Praha – Sršni Sokol Písek

Autor: Michal Šob ; 29. Květen 2010

f4-u180019Poslední utkání celé sezóny v kategorii U18 nabídne skutečnou lahůdku, souboj po základní části suverénně dvou nejlepších týmů jako  přímý boj o mistrovský titul. Jestliže Písek odehrál ve Final Four dvě dramatická utkání, tak domácí vysokoškoláci s oběma soupeři jasně dominovali. Bude to jejich výhodou? Podaří se domácímu týmu pokračovat ve svých výkonech, které mají stoupající tendenci? Nebo je dokáže takticky vyspělý tým Písku zastavit. Důležitým faktorem bude fyzická a kondiční připravenost. Písek sice odehrál dvě těžká utkání, ale USK se naopak prezentuje fyzicky velmi náročným herním stylem. Utkání nabídne souboj dvou nejvyšších hráčů Ondřeje Balvína a Filipa Sahana, stejně jako dvou lídrů obou týmů Jana Švejdy na straně Písku a Michala Šotnara na straně USK. Ten je však podporován dalšími silnými hráči širokého kádru. Výšková převaha bude na straně USK, avšak zda-li to bude jejich výhodou, není jednoznačné, tak jako ukázalo již vzájemné utkání na Folimance v základní části. Naopak nižší sestava Písku může těžit z rychlosti a z toho pramenícího rychlého přechodu do protiútoku a úspěšné střelby za tři body. Jestliže první utkání nabídne souboj dvou podobných herních stylů organizovaného basketbalu, tak finále nabídne konfrontaci zcela odlišných stylů. Výškově dominujícího týmu USK, který se i přes svoji výšku opírá o atletický basketbal, proti takticky zkušenějšímu a organizovanějšímu stylu Písku. Agresivní osobní obrana vysokoškoláků bude konfrontována se střídavými obrannými systémy Písku. Sršni v obou utkáních prokázali svoji vnitřní sílu, takže lze očekávat, že i do finále půjdou se zbraněmi, kterými budou chtít eliminovat rozjetý stroj vysokoškoláků. Pro domácí tým může být trochu překážkou role favorita a podaří-li se jim využit domácího prostředí. Oba týmy měly v průběhu turnaje silnou diváckou podporu, takže můžeme očekávat silnou podporu obou týmů z hlediště. Folimanka tak určitě nabídne velké týmové výkony podpořené výkony osobností. Vše je tedy připraveno k absolutnímu vrcholu juniorského basketbalu pro rok 2010.

(dále…)

Preview: BA Sparta – Sokol Pražský

Autor: Michal Šob ; 29. Květen 2010

f4-u180028Vývoj turnaje připravil na poslední finálový den jasný scénář. První utkání nabídne přímý souboj o bronzovou medaili. Sparta i Sokol Pražský zatím stále čekají na první vítězství, ač oba týmy k němu měly blízko v utkání s Pískem. Oba týmy tak mohou být trochu frustrováni, že nedotáhli utkání se Sršni do vítězného konce. Nicméně medaile by měla být dostatečnou motivací pro oba. Ukážou se tak především morálně volní vlastnosti obou týmů. Ve třetím utkání však bude rozhodovat i kondiční připravenost hráčů a s tím související rotace hráčů zapojených do turnaje. Ta je jednoznačně větší na straně Sokola Pražského, který má širší lavičku, avšak právě Sokol Pražský v sobotu odehrál těžké utkání s menší rotací hráčů. Naopak Sparta hned od začátku prohrávala rozdílem tříd, a tak trenér Geršl rozložil zátěž na všechny hráče a mohl je pošetřit na nedělní boj o třetí místo. Utkání nabídne souboj dvou individualit Tomáše Vyorala na straně Sokola Pražského a Filipa Halady na straně Sparty. Na výsledek bude mít vliv nejen výkon těchto lídrů, ale především míra zapojení dalších hráčů. Na straně Sokola Pražského je jednoznačná výšková převaha, zda-li však bude výhodou ukáže, ukáže vlastní průběh. Nebo se prosadí silový basketbal menších hráčů Sparty. Na straně Sparty bude rozhodovat úspěšnost střelby z dlouhé vzdálenosti jako největší zbraně. Oba týmy se prezentují vysoce organizovanou hrou, takže lze očekávat taktickou bitvu.

(dále…)

Preview: BA Sparta - USK Praha

Autor: Michal Šob ; 29. Květen 2010

f4-u180012Druhé sobotní utkání nabídne druhé pražské derby turnaje. Vysokoškoláci zvládli svoji první zkoušku a i přes úvodní nervozitu postupně rozjeli svůj stroj. Sparta sice prohrála úvodní utkání, ovšem prokázala svoji sílu, když ve druhém poločase dokonce vedla o několik bodů a dostala Písek pod velký tlak. Při větší disciplíně s fauly a udržení své síly na doskoku může být i přes svůj výškový handicap díky silové vybavenosti konkurenceschopným soupeřem. Pro vývoj utkání bude rozhodovat, zda-li bude dominovat výšková převaha hráčů USK nebo naopak nižší sestava Sparty, která může naopak těžit z nižší sestavy a silového pojetí basketbalu. Klíčovou zbraní Sparty může být úspěšnost střelby za tři body. Podaří-li se Spartě oklepat z páteční porážky, najít mentální síly a udržet tempo utkání, může být více než zdatným protivníkem favorizovaným vysokoškolákům. V pátečním výkonu Sparty dominoval Halada, je otázkou, zda-li potvrdí svoji roli i proti vysokoškolákům. V základní části extraligy vysokoškoláci dvakrát jednoznačně vyhráli, jedná se o souboj prvního a třetího týmu po základní části, avšak ve finálovém turnaji rozhoduje více faktorů, a tak role favorita není tak jednoznačná. Pokud však junioři USK udrží koncentraci na svůj herní projev, podaří se jim eliminovat organizovanou hru Sparty, tak jejich široký potenciál a fyzická připravenost by jim měly otevřít cestu ke druhému očekávanému vítězství.

(dále…)

Preview: Sokol Pražský – Sršni Sokol Písek

Autor: Michal Šob ; 29. Květen 2010

f4-u180050Druhý hrací den zahájí souboj druhého a šestého týmu po základní části. Již první hrací den turnaje však ukázal sílu Sokola Pražského, který svoji dobře organizovanou a disciplinovanou hrou prokázal svoje ambice. A přestože Písek splnil roli favorita a porazil Spartu, ač po velmi dramatickém průběhu, tak lze očekávat vyrovnané utkání. Sokol Pražský ukázal, že není týmem jednoho muže a především na postu podkošových hráčů je velmi silný. Nejlepším střelcem byl v prvním utkání nejvyšší hráč Benaček, který zaznamenal 12 bodů, nejužitečnějším hráčem s užitečností 20 další podkošový hráč Kejmar. Sršni se ukázali ve svém tradičním světle - tým s velkou vnitřní sílou opírající se o střelbu z dlouhé vzdálenosti a rychlost malých hráčů. Jako správný lídr týmu se ukázal Jan Švejda, který byl nejlepším střelcem a nejužitečnějším hráčem. První sobotní utkání tak bude souboj dvou takticky vyspělých týmů, které se budou opírat o organizovaný a disciplinovaný výkon. Zajímavá bude výšková převaha Sokola Pražského pod košem. Klíčovým faktorem bude úspěšnost střelby z dlouhé vzdálenosti. Utkání nabídne i zajímavý souboj osobností Tomáše Vyorala na straně Sokola Pražského a Jana Švejdy na straně Písku. V základní části extraligy sice Písek vyhrál obě utkání, ale přítomnost Tomáše Vyorala zcela mění význam těchto výsledků. Sokol Pražský bude chtít napravit úvodní porážku proti USK a vrátit se do boje o medaile, určitě na to má dostatek zkušeností a jak v pátek prokázal, i kvality. Písek posílen prvním vítězství bude chtít navázat na svůj výkon z konce utkání proti Spartě a udržet si čistý štít do nedělního boje o zlato.

(dále…)

Preview: Sršni Sokol Písek - BA Sparta

Autor: Michal Šob ; 28. Květen 2010

f4u18_komprimPro oba dnešní soky je účast ve  Final 4 extraligy juniorů U18 klubovou premiérou. Kdo dnes od  19:30 zažije křest ohněm a kdo živou vodou? Blíže k úspěchu mají dle papírových předpokladů hráči Písku, když v průběhu základní části prohráli pouze čtyři utkání, mají jako jediní skalp USK Praha a i v čtvrtfinále si hravě poradili s Vyšehradem 3:0 na zápasy. Sparťané jako praví válečníci se o účast ve dnešním střetnutí doslova bili do posledního muže, respektive utkání. V play-off  totiž porazili v pátém posledním možném utkání BCM Slezskou Ostravu po prodloužení, stejně jako v utkání s pořadovým číslem čtyři. Ukázali tak ohromnou vnitřní sílu a odhodlání, které je mnohdy cennější  než role favorita. Budou mít sil i na další steč? Oba dnešní soupeři se dlouhodobě prezentují silovým pojetím hry a přesnou střelbou ze střední a delší vzdálenosti. Kdo získá pro svůj klub historicky první výhru na turnaji čtyř týmů?

(dále…)