„Ostatní účastníci Final 4 těží z role, že nemají co ztratit a to je jejich výhoda,“ říká trenér USK Praha Petr Jachan.

3. Květen 2011

phoca_thumb_l_u18uskpce241000065Do začátku Final 4 U18 nezbývá příliš mnoho času a týmy stíhají doladit jen aktuální formu. Již jsme vám přinesli postřehy z jednotlivých táborů a nyní jsme více vyzpovídali trenéra Petra Jachana, lodivoda USK Praha, jehož tým je jako pořádající favoritem turnaje. O organizaci Final 4, jeho novinkách i formě USK Praha se dozvíte v tomto rozhovoru.

Potřetí v řadě bude mít Váš klub právo pořádat finálový turnaj hráčů do osmnácti let. Nestává se z toho trochu tradiční záležitost?
Dlouhodobě jsme si to stanovili jako náš cíl. Jak po sportovní stránce, potvrzovat svoje postavení v českém basketbalu, tak i po organizačně-společenské stránce chceme připravovat finálový turnaj jako určitý sportovně společenský vrchol mládežnického basketbalu, nikoliv jen hrubé uspořádání, ale dát takové akci určitou kulturu a to především z hlediska prezentace. Do organizace, medializace a dalších směrů vkládáme nemalé prostředky, které jsou myšlenkově vázány na dlouhodobější pořadatelství, o které každý rok usilujeme na hřišti.

Zúčastní se Final 4 všichni hráči, nebo máte indicie, že některé týmy trápí zranění?
V zájmu kvality turnaje a poctivé konfrontace očekávám účast všech hráčů. Zranění a nemoci však k vrcholným sportovním akcím patří. My se soustředíme na svůj tým a rozhodně se nerozptylujeme, v jaké sestavě se jednotlivé týmy zúčastní. Pokud budu mluvit za náš tým, tak i my bojujeme s určitými zdravotními komplikacemi, ale uděláme maximum, aby všichni hráči byli připraveni. Jako organizátoři si přejeme, aby všichni hráli v té nejlepší sestavě.

Před vrcholem sezóny jste odjeli na mezinárodní turnaj, navíc vyšší věkové kategorie U19. Nebyl to přílišný risk?

Je to součástí naší strategie. Každou sezónu máme v programu několik velkých zahraničních akcí, které jsou dílčími vrcholy sezóny. Letos právě italský turnaj, navíc kategorie U19, těsně předcházel Final 4, což zvyšuje náročnost na celý tým. Takto kombinovaný program založených na několika prioritách je však jedním z našich nástrojů, takže na všechna potencionální rizika musíme být připraveni a rozhodně se jimi nebudeme omlouvat.

Doma na Folimance se postupně utkáte s Ostravou, Pardubicemi a Vyšehradem. Který tým vám herně sedí nejvíce a který naopak?

My se soustředíme především na svůj herní projev, který chceme udržet proti jakémukoliv soupeři. Pokud zhodnotíme, který ze soupeřů s námi hraje nejlépe, tak je to určitě Ostrava, ale v klíčových utkáních se může dobře připravit každý dobrý soupeř, takže všechny tři týmy budou nejvyšším stupněm nebezpečí. Každý soupeř je něčím specifický. Dlouhodobě oboustranně nejlepší utkání hrajeme s Pardubicemi.

Je někdo z týmů, který si účast ve Final 4 nevybojoval a přesto by si ji zasloužil?

Z historie považuji tento hrací systém za nejspravedlivější, takže týmy, které se nedokázaly kvalifikovat, objektivně nedosahují úrovně top 4. Účast všech čtyř týmů je tak zasloužená. Určitě najdeme týmy, které by byly konkurenceschopné, avšak soutěž je odrazem dlouhodobé výkonnosti, nikoliv jen jednoho aktuálního výkonu. Určitě by sem výkonnostně a hráčským složením mělo patřit Brno, avšak dlouhodobě nedokáže potvrdit svoji kvalitu. Stejně tak se trochu očekávala účast Sokola Pražského, jehož výkony ale měly velmi proměnlivý, až klesající vývoj.

Nevytváří si pořadatel na sebe přílišný tlak v očekávání?

Určitě ano, zvláště v mládežnických kategoriích je často domácí prostředí z psychologického hlediska velkou překážkou. Přenáší na hráče příliš velkou zodpovědnost. Naším cílem je však vychovávat hráčské osobnosti a ty se musejí umět s touto zodpovědností vypořádat, musí být připravení hrát velká utkání. Přirozeně je pořadatel pasován do role favorita, naopak ostatní účastníci těží z role, že nemají co ztratit a to je jejich výhoda.

Final 4 mělo na Folimance vždy kouzlo. Na co se diváci a fanoušci mohou těšit letos?

Základem je samozřejmě kvalita předváděných týmových a hlavně individuálních výkonů, ve které doufáme od všech účastníků. A já věřím, že letošní týmy na Folimanku fanoušky táhnou. Na Folimance bychom měli vidět několik mimořádných mladých individualit, jejichž výkony by měly být dostatečnou pozvánkou. Kromě sportovních vrcholů však celou akci chceme pojímat jako sportovně-společenský produkt. Důležitou součástí je divácká atmosféra.  Je obtížné v nelehké ekonomické situaci připravit nové atraktivity, ale snažíme se. Rozhodli jsme se, že je pro nás organizačně neúnosné přinášet nové věci a uvádět je v život. Proto se snažíme jít spíš cestou zkvalitnění aktivit a servisu, který máme osvědčený z předchozích 2 ročníků. Přesto F4 na mládežnické úrovni přinese určitě novum v multimediální sféře, kdy například sestřihy z utkání budou probíhat živě za pomoci tabletu, což přinese větší aktuálnost webu pro fanoušky. To je jedna z mnoha novinek, která je připravena. Zároveň se snažíme udělat opět maximum pro propagaci celé akce.

Comments are closed.