USK Praha - TJ Sokol Vyšehrad 77:67 (24:16, 39:34,61:53)

6. Květen 2011

V zahajovacím utkání finálového turnaje juniorů se utkali v pražském derby domácí USK Praha s černým koněm turnaje Sokolem Vyšehrad. Hostující družstvo nastoupilo v základní pětce: Steinhauser, Bernáth, Hampejs, Haltmar a Úlehla, proti nim se postavili na rozskok domácí v sestavě: Šafarčík, Kříž, Fait, Truhlář, Kyzlink.

Tak jak se očekávalo, utkání začalo z obou stran nervózně, v nijak závratném tempu s důrazem na to neudělat chybu. První bod utkání vsítil na konci 1. minuty hráč Vyšehradu Bernáth z trestného hodu. Na další body se čekalo až do času 2:30, kdy obracel skóre Tomáš Kyzlink na 2:1. Po pěti odehraných minutách svítilo na tabuli skóre 8:9, kdy 7 bodů za Vyšehrad dával Úlehla. V další části hry se probudil na straně domácích Kyzlink a dalšími svými body, celkově 10, otočil tak skóre na 10:7. V 6. minutě si udělal svou druhou osobní chybu Dalibor Fait a musel si jít odpočinout na lavičku. V tyto chvíle domácí jen těžko hledali mezery v zónové obraně Vyšehradu, který ji střídal s celoplošnou nátlakovou obranou. Po trojkách Feštra a Srny byli USK v mírném vedení 17:14. První čtvrtina skončila stavem 24:16, kdy za domácí dával 17 bodů Tomáš Kyzlink.

img_7140V druhé čtvrtině opět jako první skórovali hosté a to stejně jedním proměněným trestným hodem - Srna, a to až ve třetí minutě zápasu. Domácí čekali na koš ještě o minutu déle (Šafarčík) a nedá se říci, že by se hráči ani na jedné straně již dokázali uklidnit díky proběhlé předchozí první čtvrtině. Ve čtvrté minutě druhé čtvrtiny si musel jít se třemi osobními chybami odpočinout na lavičku doposud velmi dobře doskakující Michal Steinhauser. Celou druhou čtvrtinu Vyšehrad velmi pozvolna ukrajoval osmibodový náskok domácích. V 5. minutě velmi dobře střílející Srna snižoval na 20:26 z pohledu Vyšehradu. Vyšehrad se dokázal přiblížit na rozdíl dvou bodů 24:26. První body Martina Kříže, který stejně jako v loňském Final 4 Tomáš Vyoral bude mít těžkou pozici hráče nastupujícího v NBL, přišly po nesportovní chybě Tomáše Haltmara. Dále pokračoval tak trochu nemastný basketbal na obou stranách, aby poločas skončil pětibodovým rozdílem.

Druhý poločas byl zahájen rychlými čtyřmi body domácích a již po dvou minutách si byl trenér hostů Radek Treml nucen vzít oddechový čas, aby tak zastavil osmibodovou šňůru domácích. V dresu hostujícího družstva se na hřišti po oddechovém času objevili hráči Hostinský, Soukup, kteří dosud do utkání nezasáhli. V 5. minutě svým 11 bodem zvyšoval Martin Kříž skóre na 19 bodový rozdíl 53:34 a všichni očekávali rozjezd vysokoškolské mašiny. V těchto chvílích začalo přibývat na obou stranách hráčů, kteří měli na svém kontě tři a více faulů. V 7. minutě svou první trojkou v utkání dokázal snížit stav Michal Bernáth na 41:56 a Vyšehrad opět trpělivě ukrajoval z náskoku domácích. Dvě minuty před koncem třetí čtvrtiny si udělal svou čtvrtou osobní chybu Michal Steinhauser. V deváté minutě třetí čtvrtiny se hostům podařilo snížit na desetibodový rozdíl a vrátili se tak do utkání, což s velkou radostí oslavoval kotel vyšehradských. Skóre třetí čtvrtiny zakončil třemi úspěšnými trestnými hody Jan Srna, který snižoval na 61:53 ve prospěch domácích, po nesmyslném a pátém faulu Dalibora Faita na půli hřiště.

Do poslední čtvrtiny tak vstupovali obě družstva s možností v utkání zvítězit. Vysokoškolákům se nedařilo odskočit na výraznější rozdíl ve skóre a neustále tak hrozilo, že by po případně úspěšných trojkách Vyšehradu mohlo utkání dospět do dramatické koncovky. V poslední čtvrtině začali propukat emoce, jak na hřišti, tak v hledišti, jelikož rozhodčí začali být ve svém pískání značně nepřesní. Utkání se mělo začít lámat ve třetí minutě čtvrtiny, kdy se v rychlém sledu vyfaulovali hostující Bernáth a Haltmar, ale střídající hráči Vyšehradu byli proti a drželi prapor utkání značně vysoko. Po přesně pěti odehraných minutách zvyšoval Martin Kříž na 68:58. Vyšehrad se i přes své oslabení nenechával zlomit. Svůj výkon korunoval dvě minuty do konce utkání Tomáš Kyzlink famózním blokem, zápas zakončil na 26 bodech, 8 doskocích a 3 blocích. V tomto okamžiku byl rozdíl ve skóre devět bodů 73:64 a Vyšehrad se stále nevzdával v boji o první překvapení v turnaji. Do konce již mnoho bodů nepadlo a v zahajovacím utkání turnaje zvítězili domácí 77:67. Připsali si tak povinné vítězství. Opět se prokázalo, že vstup do turnaje je vždy těžký. Sokol Vyšehrad ukázal kompaktní týmový výkon, nevzdal zápas ani za stavu mínus 18 a pro zbylé dva soupeře bude dozajista těžkým oříškem.

V domácím týmu byli dva hráči přes deset bodů: Kyzlink a Kříž, za hosty se podařilo dosáhnout dvouciferného počtu bodů čtveřici Srna, Bernáth, Hampejs a Úlehla. Domácí dokázali hosty přeskákat 39:24, ale ti trojkami 3:6 udrželi skóre v rozumných mezích. Dvojici trenérů Vyšehradu se podařilo naordinovat účinnou týmovou taktiku, kterou eliminovali technickou a fyzickou převahu vysokoškoláků. Úspěšnost trestných hodů obou družstev byla cca 65 %, kdy hosté stříleli o 12 trestných hodů více.

body: Kyzlink Tomáš 26, Kříž Martin 17, Feštr Lukáš 9, Truhlář Daniel 9, Fait Dalibor 7, Šafarčík Petr 5, Pistelák Denis 4, Janošík Juraj 0, Jarolín Tomáš 0, Jeřábek František 0, Jiránek Pavel 0, Mareš Marek 0 - Srna Jan 17, Hampejs Martin 14, Bernáth Michal 13, Úlehla Radek 11, Steinhauser Michal 8, Haltmar Tomáš 4, Dejmek Martin 0, Hostinský Jan 0, Lukáš Ladislav 0, Soukup Michael 0; střelba 3b.: 17/3:21/6 střelba 2b.: 46/27:36/14 TH: 21/14:33/21 doskoky: 39:24 chyby: 27:25;

Comments are closed.