BCM Moravská Ostrava – BK Pardubice 77:89 (20:28, 32:51, 55:64)

6. Květen 2011

Druhé utkání dne mělo přinést atraktivnější podívanou než úvodní zápas a skutečně tomu tak bylo. V hledišti nebylo tolik diváků jako na pražské derby, ale kdo zůstal, tak rozhodně nelitoval. Podle zápisu domácí, Moravská Ostrava, nastoupila s pěticí hráčů: Lyčka, Urbánek, Bujnoch, Vašíček, Kouřil, hosté z Pardubic postavili pětku: Šoula, Andres, Heřman, Peterka, Lachman.Hned první střela zápasu skončila v koši (Urbánek) a Ostrava se ujala rychle vedení 5:0. Za hosty z Pardubic skóroval až po 90 vteřinách Peterka 2:5. Po mini souboji Urbánek : Heřman (oba po 6 bodech) byl stav na tabuli 8:9 ve prospěch Pardubic.  V těchto okamžicích se hra přelévala z jedné strany hřiště na druhou, v páté minutě po jednom ze soubojů Šoula - Kouřil zvyšoval prvně jmenovaný po koši s faulem a úspěšným trestným hodem na 12:9. V 7. minutě měl Heřman na kontě 10 bodů (3 smeče) a Pardubice se ujali vedení 17:25. Ostravské v tyto chvíle držel svými 11 body Václav Bujnoch. Čtvrtinu zakončil stylově Martin Peterka trojkou a zvyšoval náskok Pardubic na 28:20

V druhé čtvrtině se Ostrava snažila překonat výškovou převahu Pardubic pod košem střelbou za tři body, která se však míjela účinkem a Pardubice zvýšili svůj náskok na 35:20. Peterka pokračoval ve vynikajícím střeleckém výkonu a za stavu 39:25 měl na kontě 19 bodů. Za stavu 29:44 si trenér Ostravy bral timeout, v těchto fázích hry neukazovala Ostrava žádné nasazení, bojovnost. V poločase odcházeli obě družstva za stavu 51:32 pro Pardubice a nikdo z diváků neočekával, že by se v druhé půlce mělo schylovat k dramatu.

Druhá polovina zápasu začala podobně, tak jak skončila druhá čtvrtina a Pardubice si udržovali dostatečně velký náskok 59:41 (Peterka 21 bodů). Ostrava však přešla k celoplošné nátlakové hře v obraně s přechodem do zónové obrany 2-3 a změna stylu se jí začala vyplácet. V těchto chvílích Pardubicím začali docházet fyzické síly a Ostrava snižovala náskok soupeře 55:64 po koši Vašíčka. Ostrava hrála v těchto okamžicích bez svého rozehrávače Kouřila a její výkon byl výrazně týmovější a hlavně efektivnější. V poslední vteřině jednoho z útoků snižoval trojkou Bujnoch na 62:64.

V 6. minutě  poslední čtvrtiny se nejprve vyfauloval pardubický Andres a pak v dalším útoku po nesportovním faulu Kouřil srovnával na 69:69 a začínalo se od znova. Ostrava šla do vedení, ale pak se ukázal kapitán Pardubic Jirka Bahník a čtyřmi trojkami proti ostravské zóně rozhodl utkání. Ostrava už nenašla odpověď na tento zlom v utkání.

Ostrava měla dva dvouciferné hráče Bujnocha a Kouřila, Pardubice rozložili svůj střelecký potenciál na čtyři desetibodové hráče Šoula, Bahník, Heřman, Peterka. Heřman (14 bodů, 11 doskoků) a Bujnoch (28 bodů, 10 doskoků) získali double-double. Pardubičtí přeskákali Ostravu 42:31 a byli úspěšnější při střelbě trojek 8:6.

body: Bujnoch Václav 28, Kouřil Radovan 11, Král Ondřej 8, Lyčka Jan 8, Urbánek Adam 7, Vašíček David 6, Habily Yannick 5, Lukáč Martin 4, Dedek Jiří 0, Jozek Pavel 0, Landor Jan 0, Svoboda Matěj 0 - Peterka Martin 23, Bahník Jiří 14, Heřman Petr 14, Šoula Jiří 14, Andres Petr 8, Chalupník Marcel 7, Lachman Luboš 5, Šimon Jakub 4, Cejpek Jakub 0, Hulva Marek 0, Šoukal Tomáš 0, Vlček Jakub 0; střelba 3b.: 21/6:26/8 střelba 2b.: 51/26:42/27 TH: 13/7:18/11 doskoky: 31:42 chyby: 22:19;