Juniorští basketbalisté USK zvou zbytek Česka. Aby ho opět porazili

5. Květen 2011

Karty v českém juniorském basketbalu jsou už pár let rozdány stejně. Osmnáctiletí mladíci z USK zvou do Prahy na Folimanku k zápasům mistrovství republiky tři další celky. A jejich úkolem je všechny porazit. Loni se to podařilo, předloni ne. Co letos?

Tuhle otázku zodpoví víkendové klání, na které se spolu a proti USK představí BCM Moravská Ostrava, BK Pardubice a Sokol Vyšehrad.

Úlohy tradičního favorita se Future Stars ani nezříkají. “Přijímáme tu roli,” na rovinu vyhlásil trenér týmu Petr Jachan. Kvalifikuje je do ní nejenom domácí prostředí, ale taky výsledky doma (první místo v základní části) i v Evropě. Vždyť se během roku zúčastnili čtyř zahraničních turnajů - včetně kvalifikace o euroligové Final Eight v Barceloně.

Ale jednoznačnou záležitost čekat nelze. USK letos nemá tolik osobností jako před rokem, kdy jeho barvy hájili Ondřej Balvín, Michal Šotnar či Michal Mareš. Navíc Pardubicím s Ostravou vyzrávají silné ročníky. A oba tyto kluby se učí jezdit na zkušenou do Evropy.

USK Future Stars Praha

Republikoví lídři myslí pozitivně a evropsky. Sebevědomě. “Kromě toho, že chceme vyhrát, se chceme prezentovat taky nějakým výkonem. I to je náš cíl,” poznamenává kouč Jachan.

S Pardubicemi i s Vyšehradem si “vysokoškoláci” v sezoně dvakrát poradili, s Ostravou mají bilanci vyrovnanou. Takže: kdo jim bude konkurentem největším?

“Na takovém turnaji jsou všichni nebezpeční. Ostrava i Pardubice mají svou sílu a Vyšehrad je černým koněm, který prokázal vnitřní sílu postupem. Rozhodnout mohou první zápasy, bude záležet, kdo se chytne,” konstatuje domácí trenér.

Jeho svěřenci si z velikonočního turnaje v Itálii přivezli solidní herní formu, ale taky několik zdravotních problémů. “Může se stát, že někteří hráči připraveni nebudou,” mrzí celou Folimanku.

Osobnost týmu podle trenéra Petra Jachana: “Martin Kříž. Je to hráč, který nerad prohrává, neskutečný bojovník. Nevyhýbá se fyzickému kontaktu, to je v českých poměrech hodně silná stránka.”

Další naděje: Lukáš Feštr, Vít Petrák, Tomáš Kyzlink, Dalibor Fait, Daniel Truhlář

BCM Moravská Ostrava

Ostravané si odvezli zlato z Folimanky před dvěma lety. A letos tu pro změnu ukončili sezonní neporazitelnost USK. Jenže mají problém. Zranil se jim strůjce obou úspěchů: pivot Adam Urbánek.

“Na některém z posledních tréninků se ukáže, jestli vůbec nastoupí. Už tři týdny stojí a léčí se,” přibližuje situaci kolem svého klíčového hráče trenér Dušan Hrdlička.

Ten se zdráhá přijmout úlohu spolufavorita. “Pro mě už je překvapením, že jsme do čtyřky vůbec postoupili, naše cíle jsou už překonány. Budeme hrát uvolněně. Tíha je na týmech Pardubic a USK,” říká opatrnicky.

Osobnost týmu podle trenéra Dušana Hrdličky: “Radovan Kouřil. Je výborně vybaven ke hře jedna na jedna. Málokdo v republice je ho schopen ubránit, má silnou střelbu ze střední i dlouhé vzdálenosti, umí výborně najet. Silný je i v asistencích. Basketbalově je vyspělý, ale mentálně to prostě je šestnáctiletý kluk. Půjde o to, aby svou roli emotivně zvládl.”

Další naděje: Václav Bujnoch, Matěj Svoboda

BK Pardubice

V kategorii do 16 let jsou Východočeši aktuálními držiteli zlatého hattricku. Ale mezi “staršími dorostenci” čekají na mistrovský titul už pět let.

“V základní části jsme byli třetí, na finálovém turnaji to chceme posunout výš,” říká dvojznačně trenér týmu Oldřich Zdobinský. “V poslední době jsme hráli dobře. Delší dobu jsme byli pohromadě a naše výkony se zlepšovaly,” těší ho.

Pardubičtí před sezonou vsadili na cestu, kterou se už několik let kráčí USK: vedle hráčů z kraje přivedli i několik nadějí z větší dálky. Z Klatov dorazil Karel Aušprunk, Opavu opustil Marek Hulva.

Jenže ani jedna z akvizic nevyšla: Hulva se vrací k tréninku po pětiměsíčním lavírování se zraněním a následné operaci. Aušprunk si během sezony vyvzdoroval odchod/návrat do Plzně.

“Jeho odchod je oslabením, leč táhlo se to měsíc, a to na tým taky nemělo nejlepší vliv. Po definitivním rozuzlení to trochu vyčistilo vzduch,” komentuje situaci v týmu trenér Pardubic.

Osobnost týmu podle trenéra Oldřicha Zdobinského: “Martin Peterka. Je to sice hráč za kategorie do šestnácti let, ale jeho výkony jsou nejvyrovnanější. I v případech, kdy není moc vidět, jeho statistiky hovoří o tom, že podal dobrý výkon.”

Další naděje: Petr Heřman, Jiří Šoula, Tomáš Šoukal

Sokol Vyšehrad

Druhý z pražských zástupců je nejpříjemnějším překvapením sezony. V základní části za sebou nechal městského rivala Sokol pražský i JBC Brno. A právě s Jihomoravany se utkal ve čtvrtfinále. První duel prohrál, když v závěru zle dotíral. V dalších třech soupeře ničil stále víc a víc.

Kde se tahle síla vzala? “Jak je už dobrým zvykem našeho týmu, do formy se dostáváme až v druhé půlce soutěže,” vysvětlil pro oficiální stránky turnaje kapitán Michal Bernáth.

“Jak už jsme během soutěže ukázali, umíme i překvapit. Ačkoli se zázemím a financemi nemůžeme s ostatními třemi soupeři rovnat a většinu sezony jsme odehráli v devíti lidech, nejhezčí zakončení by bylo s onou “plackou” na krku,” dodává dvoumetrový pivot.

Právě Bernáth je nejvýraznější postavou týmu, s 19 body na zápas má nejlepší střelecký průměr a jako jediný se vešel do širší nominace reprezentačního výběru do 18 let.

Osobnost týmu podle trenéra Radka Tremla: “Nemáme žádné osobnosti.”

Další naděje: nikdo (”Vyzdvihovat někoho nad ostatní nebudu.”)

Zdroj:

http://basket.idnes.cz/juniorsti-basketbaliste-usk-zvou-zbytek-ceska-aby-ho-opet-porazili-1p9-/nbl.aspx?c=A110505_221020_nbl_ten

Comments are closed.