Šuter Jan Srna vypráví o přednostech Vyšehradu a Martin Kříž přiznává nevyzrálost USK!

8. Květen 2011

Jestlipak víte, který z následujících živočichů má nejpřesnější ruku? a) mýval, b) zebra, c) hrabáč kapský, d) srna. Nenechte se mást, správnou odpověď lze skutečně určit a skrývá se pod písmenem d. Vyšehradský snajpr Jan Srna, obličejem připomínající ruského reprezentanta Kurbanova, je toho důkazem. Právě on byl naším prvním zpovídaným. Druhé interview druhého dne Final Four pak obstarala největší juniorská hvězda Martin Kříž. Lídr USK hovořil nejen o nedostatcích svého týmu.

JAN SRNA (VYŠEHRAD)
Dnes:
27:40 min., 12 b. (trojky 7/3), 5 d., 3 zisky. Validita 11.
Včera: 28:49 min., 17 b. (trojky 9/4), 6 získ. faulů. Validita 15.

Honzo, před začátkem turnaje jste byli považováni za papírově nejslabšího účastníka. Čím to je, že jste včera odehráli výborný zápas s USK a dnes jste dokázali přehrát Ostravu, která skončila po základní části extraligy druhá?
Podle mě je naší hlavní výhodou to, že nemáme žádného klíčového hráče, který by ostatní převyšoval. Proto hrajeme hodně týmově a snažíme se co nejvíc bojovat. Navíc už jsme do Final Four šli s tím, že nejsme favoriti na vítězství, a tak se nám možná hraje o trochu lépe, nežli ostatním, protože na nás není žádný tlak.

Ostrava je tým s nejkreativnějším rozehrávačem turnaje. Jak se hrálo proti Radovanu Kouřilovi a je právě on největší zbraní svého týmu?
Jejich rozehrávač je opravdu dobrý. Špatně se brání, protože umí výborně najíždět do koše a nastalé situace s přehledem řeší. Někdy to byly momenty, které jsme ubránit ani nemohli. Těžko ale říct, jestli je jejich největší zbraní, oni mají také výbornou obranu na hráče s míčem, hodně mu chodí do driblinku a pak se špatně rozehrává. My jsme ale naštěstí dneska kromě naší kolektivní hry dobře stříleli, a to nám hodně pomohlo.

Signifikantním prvkem vyšehradské hry je báječná obrana, váš zónový presink včera nadělal spoustu problémů i USK. Jak jste to dokázali, že jste tým objíždějící evropské turnaje svojí vytaženou obranou zaskočili?
My tenhle zónový pres trénujeme celý rok a je to naše hlavní zbraň v obraně. Myslím si, že když ho zahrajeme dobře, tak je to i pro sebekvalitnějšího soupeře těžké překonat. Trénujeme ho opravdu hodně a věřili jsme, že by mohl být účinný i proti USK.

Vy se, Honzo, na Final Four profilujete jako ryzí trojkař. Ve dvou zápasech jste vystřelil už 16 trojek, z nichž jste pěkných 7 proměnil. Od kdy mají Srny takhle jedovatou střeleckou ruku?
No, dneska mi to ve druhém poločase začalo padat, a tak jsem samozřejmě byl rád, protože jsem tím týmu mohl pomoct. Řekl bych, že se na ten koš ve druhém poločase prostě střílelo lépe…

…To bylo dnes. Ale vy působíte jako klasický dalekonosný střelec. Byl jste od začátku svojí basketbalové dráhy považován za střelce?
(Do rozhovoru zvesela vstupuje spoluhráč Jan Hostinský) On je střelec od té doby, co neumí najíždět!

Dodatek: Kdy se stala ta změna, že se Jan Srna přeorientoval z nájezdníka na střelce, se nám nepodařilo ani od Hostinského, ani od samotného Srny zjistit.

MARTIN KŘÍŽ (USK)
Dnes:
37:14 min., 27 b., 16 d., 3 zisky, 2 bloky, 7 získ. faulů. Validita 37.
Včera: 29:19 min., 17 b., 7 d., 4 as., 3 zisky, 7 získ. faulů. Validita 21.

Martine, jak se vám dnes hrálo “proti svým”?
Naštěstí už to bylo v téhle sezoně potřetí. Je pravda, že když jsme hráli v základní části v Pardubicích, příliš na mě dolehlo, jak dlouho jsem tam působil, a moc se mi nedařilo. Teď už jsem si ale na to přeci jen zvyknul a myslím si, že jsem dneska podal docela dobrý výkon.

Kdybyste byl stále hráčem Pardubic, myslíte si, že by to dnes skončilo opačně?
(usmívá se) Já bych o tomhle nerad spekuloval. Je to možné, ale klidně by to mohlo dopadnout i stejně. Nevím…

Pardubice jsou bezesporu výborným týmem, ale čekali jste, že budou až tak těžkým soupeřem?
Řekl bych, že jsou takticky vyzrálejší nežli my. Já jsem v tom týmu několik let působil, takže vím, o čem mluvím. Trenér Zdobinský je takticky připravil úplně bezvadně. My jsme čekali, že to bude těžké, ale uvědomovali jsme si, že bychom měli zúročit naše zkušenosti ze zahraničních turnajů. Doufali jsme, že vyhrajeme, to se povedlo a to je hlavní.

Co tedy rozhodlo?
Asi naše fyzická převaha. Možná, že jsme taky o trochu víc “chtěli” a měli jsme asi i štěstí.

Včera jste po zápase s Vyšehradem s vaší hrou nebyli spokojeni. Jak byste zhodnotil váš dnešní výkon v porovnání s prvním zápasem?
Dneska to asi bylo lepší. Včera nás Vyšehrad jednoznačně zastavil zónovou obranou. My jsme se sice na tuhle obranu připravovali, ale oni ze začátku hráli kombinovaně, kdy byli čtyři v zóně a pátý hrál na mě osobku. S tím jsme měli problémy. Myslím si, že Vyšehrad vedený Radkem Tremlem je tady takticky nejvyzrálejší tým…

…počkejte, tedy ještě vyzrálejší, nežli Pardubice?
(usmívá se) Ano, ještě víc. V náš prospěch proti nim zase rozhodla především ta fyzická převaha.

To ale vypadá, že je na tom USK v rámci taktické vyspělosti bledě. Je to tak?
(zase se usmívá) Ano. I náš trenér nám to říká furt, že my na to zatím moc nemáme hlavu, a že nejsme takticky vyzrálí.

Tušíte, čím to může být způsobeno? Divák by očekával, že naopak vy budete z bojů na mezinárodních turnajích takticky zoceleni.
Těžko říct, na to asi nejde odpovědět. Tohle je spíš otázka na trenéra.

Ještě jedna otázka k vaší hře. Vy máte výborně propracovaný rychlý přechod do protiútoku a spoustu dalších herních situací, často ale přecházíte zcela volné střelecké pozice. Je to dáno tím, že váš kouč jednoznačně upřednostňuje vnikání do koše, nebo je důvod někde jinde?
Z části je to určitě filozofií trenéra. Ten po nás požaduje především vnikání dovnitř, protože - jak už jsem říkal - v české extralize jsme na tom asi fyzicky nejlépe. Když máme volnou pozici, máme samozřejmě vystřelit, ale je fakt, že on preferuje nájezd. Nájezd pro faul, ideálně koš s faulem.


Autor: Matěj Sýkora, zdroj: www.basketmag.cz

Comments are closed.