BK Synthesia Pardubice – TJ Sokol Vyšehrad 84:60 (17:18, 39:29, 56:55)

8. Květen 2011

Dopolední utkání přineslo boj o druhé místo v mistrovském turnaji. Favorit zápasu Pardubice nastoupil do utkání v základní sestavě: Šoula, Andres, Peterka, Heřman, Lachman. Hostující trenér Radek Treml poslal na jediný rozskok utkání pětici hráčů: Steinhauser, Bernáth, Haltmar, Hampejs, Úlehla. Úvod zápasu po několika chybách Pardubic patřil Vyšehradu, který se ujela vedení 5:0 - úvodní trojka Michala Bernátha. Pardubice dokázaly Šoulou snížit až po 150 vteřinách hry. Ten dalšími čtyřmi body poprvé dostal Pardubice do vedení 6:5. Vyšehrad hrál v těchto chvílích osobní obranu, aby eliminoval pardubické střelce z dálky. V osmé minutě přešel do zónového obrany na 2/3 hřiště, byl však ihned překonán. Vyšehradští však nezmatkovali a v zónové obraně vyčkávali, po dvou úspěšných ziscích byl nucen za stavu 15:15 trenér hostujícího družstva Oldřich Zdobinský své hráče uklidnit oddechovým časem. Poslední útok čtvrtiny využil trojkovou střelou vyšehradský Martin Dejmek a dostal hostující družstvo do vedení 18:17.

V druhé čtvrtině nepadl dvě minuty koš, až Heřman na chvilku převalil skóre svou úspěšnou střelou z pod koše na stranu Pardubic.  Ve velice dobrém výkonu pokračoval pardubický Šoula - 13-tá minuta utkání - 12 bodů. Za stavu 24:20 v čtvrté minutě druhé čtvrtiny si vzalo trenérské duo Treml - Sušer první oddychový čas Vyšehradu. A Vyšehrad pokračoval v taktice častých změn obranných systémů. Pardubickým se oproti oběma předchozím utkáním nedařila střelba za tři body a ani spolupráce podkošových Peterka - Heřman nebyla dostatečně efektivní na to, aby Pardubice odskočily Vyšehradu na výraznější bodový rozdíl. Vyšehrad se v těchto chvílích uchýlil k neúspěšné střelbě za tři body. V 17. minutě utkání si Michal Steinhauser udělal svou třetí osobní chybu. A zápas přinášel dále vzrušující okamžiky. Michal Bernáth trojkou v poslední vteřině útoku po vyhození z autu proměnil dalekonosnou střelu 29:27 pro Pardubice, a body začaly přibývat na obou stranách. V utkání se probudil střelec Lachman dvěma trojkami a po smeči Heřmana odskočili pardubičtí na doposud největší vedení v utkání 37:29. Do poločasu přidaly Pardubice ještě jeden koš a družstva se rozešla do šaten za stavu 39:29.

Druhý poločas otevřel Martin Hampejs úspěšnou dvojkou a dvěma trestnými hody 39:33. V druhé minutě třetího hracího období si udělal útočným faulem svou čtvrtou osobní chybu dobře střílející Martin Hampejs - 11 bodů. Po trojkách Radka Úlehly (první body v utkání) a kapitána Michala Bernátha se Vyšehrad dostal opět na rozdíl čtyř bodů 44:40 a držel své šance ve hře. V dobrých výkonech pokračovali na jedné straně Bernáth - 22 bodů a na druhé Šoula - 18 bodů. Po trestných hodech Radka Úlehly se Vyšehrad dostal do jednobodového vedení, což obratem odmítl Martin Peterka a do poslední čtvrtiny se vstupovalo za stavu 56:55 pro Pardubice.

Vstup do poslední čtvrtiny byl na obou stranách raketový po trojkách Srny a Bahníka 59:58. A dále na palubovce pokračoval souboj Šoula (24 bodů) : Bernáth (24 bodů) 67:60 - čtyři minuty do konce utkání. Hodně vášní rozpoutal 26 bod Šouly, který ač výrazně po odpískání faulu byl rozhodčími uznán a Pardubice tak šly do devíti bodového vedení, které svou trojkou ještě zvýšil opět Šoula na 72:60. Vyšehradu už docházely síly a nedokázal se střelecky prosadit a ani nedokázal eliminovat útočný doskok domácích. Konečný výsledek utkání 84:60 je vůči výkonu Vyšehradu velice krutý.

Pardubický Jiří Šoula uzavřel svůj bodový účet na 32 bodech. Dalšími desetibodovými střelci Pardubic byli Heřman s Peterkou, kteří přidali 31 doskoků a Pardubice přeskákaly Vyšehrad jasně 46:26. V poslední čtvrtině se Vyšehrad uchýlil k neúspěšné trojkové střelbě a zakončil úspěšnost za tři body na bilanci 30/9. K 24 bodovému kapitánu Bernáthovi se přidal jen Hampejs s 11 body. V utkání chyběly Vyšehradu  body Radka Úlehly. Přes vyšehradský kolaps v poslední čtvrtině zápasu si toto družstvo zaslouží pochvalu za odvedené výkony v turnaji. Vyšehrad byl skutečně černým koněm turnaje. Pardubice udržely vysoké tempo hry po celé utkání a dokázaly využít svých silných stránek ve hře.