Jiří Šoula hovoří o střeleckém rekordu, Martin Kříž o sbírání individuálních trofejí

9. Květen 2011

Závěrečný den Final Four extraligy mužů do 18 let pravděpodobně nebylo výraznějších postav. Patnáctiletý mladíček Jiří Šoula nastřílel Vyšehradu 32 bodů, čímž výrazně pomohl Pardubicím ke druhému místu a k tomu vytvořil střelecký rekord závěrečného turnaje. Domácí Martin Kříž pak potvrdil hvězdné předpoklady, 28 vedl USK k výhře nad Ostravou a domu si na poličce musí udělat pěkný pořádek, aby se mu tam vešly všechny individuální ceny.

JIŘÍ ŠOULA (PARDUBICE)

Zápas s Vyšehradem nakonec podle výsledku vypadá docela jednoduše, ale všichni aktéři vědí, že tomu tak nebylo. Proč se nedařilo tak dlouho soupeře setřást?
Podle mně tam byl pořád ještě nějaký psychický blok ze včerejšího zápasu s USK. Prohráli jsme v něm titul a dnes jsme se museli hned zase soustředit na další důležitý zápas. Vyšehrad je dobrý tým a využíval našich chyb. Naštěstí se nám to podařilo zvládnout a stříbro je pro nás takovou cenou útěchy.

Pojďme ještě krátce k onomu zápasu s USK. Proč Pardubice prohrály titul?
O nás je obecně známé, že máme málo hráčů na střídání. To nám určitě nepomohlo. Vedli jsme skoro celý zápas, ale v závěru jsme si to prohráli prostě sami. Neběhali jsme v klíčových momentech, špatně jsme bránili a nedávali lehké střely. USK nás přehrálo fyzickou silou a zkušenostmi. Letos jsme s nimi hráli třikrát a pokaždé jsme prohráli stejně.

O motivaci víc do příští sezony, že?
Ta to v každém případě! Předpokládám, že oba týmy opět budou mezi hlavními adepty titulu a my chceme být zase o něco lepší. Budeme na sobě poctivě makat.

Sám jsi říkal, že máte málo hráčů na střídání. Ty jsi ale rozhodně dnes unaveně nevypadal, ba právě naopak (14 bodů v poslední čtvrtině!). Kde jsi našel síly?
Nenechte se mýlit, byl jsem pořádně vyčerpaný. Ale dobře si uvědomuji, že je nás tu nějakých pět - šest klíčových hráčů a v takové situaci si nemůžeme dovolit, aby na nás bylo znát, že jsme unavení. Nejde si někde ulevit, je to prostě o vůli. No a mně se naštěstí dnes dařilo.

Sezonu tedy můžeš zhodnotit kladně?
Zlato z U18 by bylo lepší, ale stříbro je taky pěkné a zasloužené. Já mám navíc ještě letošní zlato z kategorie U16. Kdyby se k tomu ještě povedlo získat medaili na Mistrovství Evropy, byl bych určitě spokojen.

Je stříbro důvodem k oslavám?
To v každém případě! Ještě nikdo nic neplánoval, ale určitě budou velké (smích).

Budeš mít teď šanci si trochu odpočinout?
Snad nějaké volno dostaneme. Ale čeká mě reprezentace a já se chci předtím začít připravovat sám, hlavně tedy bez míče.

Poslední otázka - jak moc je Jirka Šoula blízko pardubickému A týmu?
Pokukuji po něm …

MARTIN KŘÍŽ (USK)

Týmový titul, nejlepší střelec turnaje, nejlepší pětka turnaje a nakonec MVP turnaje - to je výčet ocenění Martina Kříže. Jaký to je, Martine, pocit ovládnout závěrečné boje takovým způsobem?
Je to určitě skvělé a je to pro mě čest. Ale mnohem důležitější je to, že jsme vyhráli jako tým a to nejen titul, ale všechny tři zápasy.

Nemrzí tě přece jen trochu to, že nemáš i nejlepší střelecký výkon v zápase na turnaji? Dnes si dal 28 bodů, chybělo jich jen pět, párkrát ses na hřišti rozčiloval …
Zlobil jsem se na sebe kvůli několika nedaným šoupákům. Kdyby to tam spadlo, mohlo těch bodů být víc. Ale o tom rekordu jsem na hřišti vůbec nepřemýšlel. To, že ho nemám, mi radost rozhodně nezkazí.

Na konci jsi sám signalizoval k lavičce, že potřebuješ střídat. Je únava skutečně tak velká?
Dnes jsem byl už úplně vyčerpaný, ale musím se přiznat, že jsem si už včera sáhnul skoro na dno. Odehrál jsem sobotní zápas skoro bez střídání. Byli tu dobří soupeři, zápasy jsou fyzicky náročné, navíc tu bylo na Folimance o víkendu docela vedro, což mi taky nepřidalo.

Jaký je tvůj další program?
Teď si snad trochu odpočinu, ale čeká mě reprezentace a Mistrovství Evropy. Takže to na nějaké prolenošené léto rozhodně nevypadá. Ale kvůli reprezentaci člověk ten odpočinek klidně oželí (smích).

A kde uvidíme Martina Kříže v této sezoně?
To necháme otevřené a zatím bez odpovědi … (znovu lišácký smích).

Autor: basketmag.cz

Comments are closed.