Sokol Pražský vybojoval konečné druhé místo v turnaji. Ondřej Kohout obstaral více jak 50% bodů svého týmu.

24. Květen 2009

USK Praha -Sokol Pražský 78:84


dscf1799Očekávané utkání mezi oběma pražskými týmy zakončilo letošní závěrečný turnaj Final Four Mistrovství ČR juniorů na Folimance. Zápas byl přímým soubojem o druhé místo. Oba týmy totiž dokázaly v prvních dvou utkání porazit tým Pardubic a nestačily na vítěze letošního turnaje Ostravu. Tento atraktivní souboj přilákal na Folimanku na mládežnický basketbal neuvěřitelnou návštěvu 800 diváků a oba týmy se jim odvděčily skvělými výkony.

Úvod utkání patřil domácím, kteří získali několika bodové vedení. Sokol Pražský sice srovnal krok, ale v šesté minutě opět USK vedl již sedmibodovým rozdílem 17:10 a Vladimír Vyoral si vyžádal oddechový čas. Ten zastavil tlak domácího týmu a po deseti minutách snížil stav na 20:18. V druhé čtvrtině se opět dokázal USK mírně odpoutat a vedl po pěti minutách hry o pět bodů, 26:21. Poté byl z tříbodové vzdálenosti úspěšný Ondřej Kohout, ale trenér domácích reklamoval porušení pravidel o krocích a současně si vyžádal svůj první oddechový čas. Rozhodčí ho však nevyslyšeli a udělili mu  technickou chybu. Tu potrestal opět skvělý Ondřej Kohout dvěma úspěšnými trestnými hody a rázem bylo srovnáno, 26:26. USK šel poté znovu do mírného vedení a po poločase vedl o jediný bod, 36:35.

„V prvním poločase byl k vidění velmi kvalitní basketbal, kde domácí USK dominoval na doskoku, když dokázal doskočit o 12 míčů více než-li soupeř. Naproti tomu Sokol Pražský měl výrazně lepší úspěšnost střelby ze střední a dlouhé vzdálenosti. To potvrzuje i ukazatel užitečnosti, v kterém vedl USK 47:23. Na světelné tabuli ale vedl pouze o jediný bod.”

Do druhého poločasu vstoupily oba týmy stejně aktivně a USK si po několikáté v dnešnímdscf18241 utkání dostal do mírného vedení. To ale nedokázal navýšit a na straně Sokola Pražského se znovu připomněl Ondřej Kohout. Ten od 24. minuty zatížil konto USK 12 body z celkových devatenácti a posunul tak svůj tým do vedení 59:52. USK se nevzdával, na jeho straně se pokoušel odpovědět zejména Tomáš Satoranský a ten velmi pomohl domácím k návratu do utkání, když tři minuty před koncem vedl Sokol pouze jednobodovým rozdílem 67:66. V dalších dvou minutách ale Sokol Pražský zaznamenal jedenáct bodů, z toho opět dnes téměř neomylný Ondřej Kohout devět a USK ztrácel minutu před koncem osm bodů. V závěrečných minutách se snažil ještě zdramatizovat utkání, ale Sokol Pražský si tento náskok již nenechal vzít a zvítězil šestibodovým rozdílem, 84:78.

Fantastické utkání s obrovským nasazením nabídlo přítomným divákům skvělý basketbalový zážitek a bylo tím nejlepším zakončením celého turnaje. Zápas nabídl také souboj dvou velkých individualit, na straně USK to byl Tomáš Satoranský, který zaznamenal 33 bodů s celkovou užitečností 52. Na druhé straně odehrál neuvěřitelné utkání Ondřej Kohout, který zatížil konto USK 45 body a jeho užitečnost se zastavila na čísle 59. Ten dnes střílel se smrtící přesností 32/26, z toho trestné hody se stoprocentní úspěšností 13/13. Naproti tomu se USK dnes opět střelecky trápil z tříbodové vzdálenosti, když z 21 pokusů nebyl úspěšný ani jednou.

Vladimír Vyoral (trenér Sokola Pražského): Byl to velice těžký zápas, samozřejmě jsme se připravovali na bránění Tomáše Satoranského. Nadělal nám spoustu problémů, ale myslím si, že bohužel nerozhoduje výkon jednoho hráče, ale samozřejmě záleží na tom, kdo se k němu přidá. Musím objektivně říct, že u nás se k Ondrovi Kohoutovi přidalo daleko více hráčů, než tomu bylo na straně USK. My jsme udělali spoustu chyb v rozehrávce pod tlakem USK. Větší část utkání jsme tahali za slabší konec, ale řekl bych, že v druhé části jsme měli více štěstí při zakončování z delší vzdálenosti. A jak jsem říkal, k Ondrovi Kohoutovi se přidali další hráči, takže to bodové rozdělení bylo mezi víc hráčů než na straně USK.

dscf18841Jak byste porovnal váš výsledek s očekáváním před turnajem?

Všechny družstva měla ambice na první místo, všem družstvům chyběli jejich stěžejní hráči a samozřejmě záleželo, které družstvo se s těmi ztrátami nejlépe vyrovnalo. Já se přiznám, že nám v podstatě to vítězství v turnaji uteklo mezi prsty. Říkal jsem to již včera po zápase, že klukům nemohu vůbec nic vyčítat, protože odehráli fantastický zápas, fantastický turnaj. To že udělali jednu chybu  v závěru utkání je na úkor toho, že takhle kvalitních zápasů se v této soutěži hraje málo.

Petr Jachan (trenér USK Praha): Z obou stran to bylo utkání opravdu důstojné vrcholu Mistrovství ČR. Sice to byl souboj pouze o druhé místo, nicméně právě proto, že oba týmy byly uvolněnější, tak to mělo skutečný náboj pražského derby. Na obou stranách vyjímečné individuální výkony, především na straně Sokola Pražského Ondřej Kohout, který zaznamenal dominanci na doskocích a především na úspěšnosti střelby. Na naší straně to byl Tomáš Satoranský,Nerad bych ale, aby to vyznělo, že to byl jen souboj dvou jednotlivců. Byl to souboj obou týmů, výborných obran, nicméně nakonec vyhrál Sokol Pražský díky své zkušenosti a především díky dominantním střelám Ondry Kohouta v závěru utkání, ale myslím že se za dnešní výkon nemusí náš tým stydět, protože jsme odehráli se soupeřem velmi kvalitní  mládežnický basketbal.

Comments are closed.