Final8 U15 2015

Články

Vyrovnanost, bojovnost, vytrvalost. Hlavní zbraně Sokola pražského

Na dorosteneckou medaili čekají v Sokole pražském už čtyři roky. Teď by mohl po hubenějších ročnících nastat čas žní. Kdyby to snad nevyšlo letos, tohle družstvo má hodně velkou šanci i za rok. Jenže na to se celek ze Žitné určitě spoléhat nehodlá.

Tradiční mládežnický klub Sokol Pražský má účast na šampionátu ČR do 17 let za cíl vždycky, jak naznačí i slova kouče Adama Konvalinky. "O play-off jsme nepochybovali a věřili jsme v umístění do čtvrtého místa, což se nám nakonec jen těsně nepodařilo. Ale čtvrtfinále jsme zvládli na výbornou a vybojovali si účast v závěrečném turnaji na Folimance," říká letos šestadvacetiletý lodivod.

Nejmladší trenér mezi elitou má k dispozici nejmladší kádr. Tvrdí, že jeho tým nestojí jen na loňských mistrech do 15 let, avšak mezi největší osobnosti zařadí Michaela Hartiga ("Hráč s obrovským tahem na koš a předvídáním.") a Marka Saviče ("Zdobí ho houževnatost, tvrdost, ale je zatím trochu zbrklý."). Tedy dva hráče, kteří zlato ze starších žáků mají a kteří v kategorii do 17 let ještě chvíli zůstanou.

Ale zároveň k těmto dvou Konvalinka přiřazuje jednu "97" - rozehrávače z loňské reprezentační šestnáctky Filipa Čeňka ("Výborný dirigent s přehledem o dění na hřišti."). Téma individuality bychom tímto měli za sebou. Teď už bude řeč o Týmu s velkým T.

Ústřední přednosti své skvadry Konvalinka vybral následovně: "Bojovnost a vytrvalost ve chvílích, kdy se nedaří. Týmová chemie."

O něco později se ke kladným stránkám vrátí, aby si pochválil vyrovnanost kádru. "Dobře se doplňujeme na všech postech a hráči plní své role a úkoly. Naší výhodou by mohla být vyrovnanost týmu, kdy to nestojí vždy na jednom nebo dvou hráčích."

Tenhle stále se lepšící tým už dokázal, že může myslet hodně vysoko. Vždyť alespoň jednou porazil všechny zbývající účastníky finálového klání, tedy USK Praha, Synthesii Pardubice i BCM Nymburk. Získal posledních šest zápasů v základní části a pak si 3:1 na utkání poradil s JBC Brno.

Skvělou bilanci si trenér pochvaluje, i když ji pochopitelně nechce přecenit. "Na takové statistiky moc nevěřím. Určitě to klukům pomohlo v sebevědomí a jsem přesvědčen, že to byl jeden z důvodů, proč jsme porazili výborně hrající Brno," poznamenává Konvalinka. Ale upozorňuje: "Závěrečná utkání jsou o něčem jiném."

Pevně zformované šiky by mohly být tou zbraní, která bude na favorizované celky USK a Pardubic platit. Připomeňme jen, že Východočeši si z Prahy odváželi potupnou porážku 53:83. Pro vzájemné semifinále tak čekejme hlavně snahu o pardubické bušení do pevné sokolské obrany.

Pro mladíčky ze Sokola pražského je každopádně každý zápas se silným soupeřem cennou zkušeností. Jak tedy hodnotí zúžení finálového turnaje ze systému každý s každým na klasické play-off Adam Konvalinka? "Předchozí model byl zajímavější a napínavější. Teď to může být jen o jedné vydařené nebo nevydařené čtvrtině a naděje a ambice jsou pryč. V kategorii do sedmnácti let jsou výkony hráčů se značnými výkyvy. Ve třech utkáních musí tým prokázat daleko větší připravenost a odolnost," vysvětluje.

Sám by přitom systém sobotního semifinále a nedělních medailových bojů zcela neodsuzoval. "Chápu ho u hráčů do devatenácti let a výše ve všech vrcholných soutěžích," říká s dovětkem: "Final 4 je výborným zakončením každé sezony a z mého pohledu je zajímavější než finále seniorských soutěží."

 

www.flickr.com
 
 

Statistiky

Dnes0
Včera2
Měsíc41
Celkem23377

Kde se hraje?

Sportovní hala Folimanka
Na Folimance 2, 120 00 Praha 2
Vstupné na Final 8: zdarma
více zde

Kontakty

Michael Šob
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 724 136 404


Jan Havlas - multimedia
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 737 355 578

F8 najdete také na FB

Jste zde: Hlavní stránka