Final8 U15 2015

Ťažký i Lahučký. Savič i Petric. Češi jako polena

Cizokrajná jména se objevují v popředí statistik mládežnických basketbalových soutěží, na celorepublikových turnajích sbírají individuální ocenění a posouvají se na práh mládežnických reprezentací. Víkendové Mistrovství České republiky do 17 let v Praze se jeví jako ideální příležitost podívat se na některé zblízka. Vždyť se na Folimance o víkendu představí hned pětice Martin Ťažký z USK Praha, Marko Savič ze Sokola pražského, Jakub Lahučký, Alessandro Petric a Vojtěch Nalevanko ze Synthesie Pardubice.

 Co mají tihle hráči před sebou, to nevíme. Ale podle toho, co mají za sebou, může toho tahle pětice pro český basketbal v budoucnu hodně udělat.

 Nalevanko se s pardubickým ročníkem 1997 probojoval k titulům v žákovských kategoriích do 14 a 15 let a už tehdy patřil tahounům týmu. Mezi mladšími dorostenci snad tak viditelně zatím nezáří - ale za to může hlavně jeho těžké zranění, které ho připravilo o jednu sezonu a s ní i o šanci v reprezentaci do 16 let.

 Ťažký se ze Sokola Vyšehrad posunul za lepším do USK Praha. Už se sice nestará o valnou většinu bodů svého týmu, ale vyřadit jej z největších "perimetrových" nadějí ročníku 1998 rozhodně nemůžeme.

 Lahučký patří pro změnu k lídrům pardubického ročníku 1998, významně se podílel na dva roky starém titulu z MČR do 14 let. I v týmu sedmnáctiletých patří k důležitým hráčům, teprve za rok se však má stát tahounem.

 Petric kormidloval Pardubické před dvěma lety za českým zlatem mezi čtrnáctiletými, odnesl si tehdy dokonce titul MVP. Pak na seznamu nejzajímavějších tuzemských rozehrávačů ročníku 1998 lehce klesl, ale všem jeho basketbalovým dnům nemusí být konec.

 Savič je zatím jediným hráčem ročníku narození 1999, který se protlačil do aktuální reprezentace šestnáctiletých. Dvoumetrový čahoun své vrstevníky zatím jasně převyšuje. Sokolu pražskému pomohl k loňskému titulu do 15 let. "Marko je pro nás přínosem a udělal během posledních dvou sezon u nás obrovský pokrok. Věříme, že se dostane i do (závěrečné nominace) reprezentačního výběru ČR a bude jednou z jeho opor," chválí ho Adam Konvalinka, trenér ze Sokola pražského.

 Všichni sice mají lehce exotická příjmení, která je řadí na slovanský východ či jih, ale v jádru jsou to Češi.

 Že se na hřišti přetlačují Ťažký s Lahučkým? Ke Slovensku ani jeden netíhne. "Možná má nějaká slovenské předky," glosuje Lahučkého trenér Jan Procházka nejistě.

 Tomáš Grepl z USK to řekne razantněji: "Ťažký je Pražák jak poleno. Má sice slovenského otce, ale ten taky žije v Praze."

 U Nalevanka je to ještě jednoznačnější. "V jeho případě si myslím, že bychom museli jít hodně daleko do rodokmenu, jestli vůbec," říká pardubický kouč.

 Pardubický mladík nezvyklého jména i příjmení Alessandro Petric pochází z Bosny a Hercegoviny, jeho rodina se hlásí k chorvatské národnosti. Otec Predrag v basketbalové Pardubicích dříve trenérsky vypomáhal u žákovského celku.

 A benjamínek této pětice Marko Savič se rovněž narodil už v Česku. "Otcovy kontakty v Srbsku využívá hlavně k basketbalu. Každoročně se účastní basketbalového kempu YUBAC." prozrazuje Adam Konvalinka.

 Na víkendový turnaj MČR do 17 let svedla tuhle pětici globalizace. Jak vidno, pro český basketbal má efekty jednoznačně příznivé.

www.flickr.com
 
 

Statistiky

Dnes0
Včera3
Měsíc58
Celkem23446

Kde se hraje?

Sportovní hala Folimanka
Na Folimance 2, 120 00 Praha 2
Vstupné na Final 8: zdarma
více zde

Kontakty

Michael Šob
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 724 136 404


Jan Havlas - multimedia
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 737 355 578

F8 najdete také na FB

Jste zde: Hlavní stránka Informace Minulé ročníky Final4 U17 2014 Final4 U17 2014 Ťažký i Lahučký. Savič i Petric. Češi jako polena