Final8 U15 2015

Sehnal už sundal růžové brýle. I bez nich věří ve finálovou výhru nad Pardubicemi

Tak vypadá víra ve vlastní um. "Myslel jsem, že to projdeme bez prohry," říká Ondřej Sehnal na téma plán pro sezonu sedmnáctek USK Praha. "Měl jsem růžové brýle," usmívá se svým představám dnes, chvíli před finálovým turnajem MČR. "Ty čtyři naše porážky jsou dost, ale jsem rád, že se to aspoň koná u nás na Folimance. Snad nás domácí prostředí nakopne k vítězství," dodává ústřední rozehrávač nejlépe postaveného týmu po základní části.

 Nazvat Sehnala objevem sezony by nebylo správné. Jeho talent byl vidět už dlouho. Vedl žákovské týmy USK a loni byl nejmladším členem v kádru vítězů extraligy do 19 let.

 Ale až nyní, jako šestnáctiletý, vyloženě zazářil. Je majákem v týmu USK, patří mu pozice nejlepšího střelce extraligy do 17 let (průměr 26,8 bodu na utkání). Osmkrát pokořil třicetibodovou metu a proti Sokolu pražskému se blýskl dokonce 41 body.

 A skvěl se i na turnaji juniorské Euroligy. Český zástupce zase po letech dělal papírovým favoritům včetně Žalgirisu Kaunas těžkou hlavu. Ondřej Sehnal v tom měl prsty, nakonec si odnesl pozici v all-star pětce. K tomuto úspěchu však přihlíží s nadhledem. "Kvalitně hrál celý tým. To ocenění musel někdo dostat," krčí rameny.

 Únorovou mezinárodní akcí však už nežije, teď je v kalendáři duben. A ten bývá pro mladé basketbalisty výživný. Mezi 12. a 21. tohoto měsíce stihli Sehnal a spol. plných osm duelů. "Díky tréninkovému plánu jsme na USK připravení až až. Naštěstí jsme to všichni vydrželi," nedává mladý rozehrávač znát únavu.

 Do zmíněných osmi klání spadá i závěr extraligového čtvrtfinále devatenáctiletých. Pražané - coby vítězové posledních čtyř ročníků - tentokrát nestačili na BCM Ostrava a se soutěží se rozloučili. "Jsem na sebe naštvaný," tvrdí ještě teď Sehnal. "Měl jsem na sebe v pátém zápase vzít větší odpovědnost. Poslední minuty jsme nezvládli. Oni měli osobnost, Jiřího Dedka, která dávala těžké střely. My nikoho takového neměli," mrzí ho.

 Za pracovním odreagováním si junioři USK o Velikonocích vyjeli na turnaj do italského Lissone. Ale ani pět náročných utkání, mimo jiné s mládežnickými výběry Mens Sana Siena a Bayernu Mnichov, jim nedovolilo hodit za hlavu ostravské zklamání.

 Ostatně: úplné zapomnění by taky nebylo tím pravým řešením. "Prohrát v pátém zápase je pro nás do budoucna dobrý. Pátý zápas si jen tak někdo nezahraje, předtím hrávaly devatenáctky z USK skoro všechno 3:0. Porážka to není lehká, třeba se příště na pátý zápas připravíme líp," věří Sehnal.

 A konečně přepíná myšlenky na letošní vrchol USK Praha - extraligové Final 4 v kategorii do 17 let. V semifinále čeká na první nasazené trochu překvapivý soupeř v podobě BCM Nymburk. O vítězi Sehnal samozřejmě nepochybuje, ale zároveň duelanta nepodceňuje: "Jejich tým má perspektivu hlavně do budoucna, i když kvalitní jsou už teď," posílá kompliment. "Myslím, že na nás zkusí vlítnout, pak se uvidí."

 A ve finále očekává obhájce ze Synthesie Pardubice. "Se Sokolem pražským to neodehrají extra vyrovnaně. Čekám, že ve třetí čtvrtině už to bude jasně pro ně," předpovídá Sehnal.

 O neděli pak hovoří jako o dni velkého zápasu. A i přes hodně negativní bilanci s tradičním soupeřem si věří. "Z nějakých deseti zápasů jsem porazil Pardubice jen dvakrát. To je docela málo," konstatuje. Ale s bojovným podtextem. Zjevně se chystá statistiky změnit.

 Od podzimu áčko, Euroliga za pár let

 Pokud porostou výkony Ondřeje Sehnala stejně rychle i v letech příštích, o dalšího skvělého rozehrávače k Tomáši Satoranskému má český basketbal postaráno.

 Už od příští sezony by rád vstoupil do Mattoni NBL. "Chtěl bych nakouknout, ale teď bude záležet hlavně na mně. Může se stát, že se mi nebude dařit. Kdyby to šlo, chtěl bych nějaké minuty odehrát," ozřejmuje, s jakou vidinou bude přes léto dřít.

 Po Satoranského vzoru by časem rád z USK zamířil do zahraničí. "Přemýšlím, že bych odchod zvážil za dva roky. Hlavně kvůli škole," vysvětluje Sehnal. A pak už přijde výstup na evropský piedestal: "Chtěl bych hrát Euroligu a dostával větší minuty."

 O snu skrytém za logem s Jerrym Westem a zkratkou NBA však Sehnal nemluví. "Myslím, že to není soutěž pro Evropany. Je to jiný styl basketbalu, založený hlavně na atletičnosti. Spíš na střelbě než na obraně," odpírá si tenhle cíl.

 Ale neberte to špatně. Ne, že by Sehnal případnou šancí mezi americkou elitou zcela opovrhoval. "NBA by mě bavila, ale myslím, že bych si asi nezvykl na jiný styl. Neříkám, že bych draft zkusit nechtěl, ale nežiju pro to," dovysvětlil.

 Přinejmenším jeden z parametrů by Sehnala limitovat neměl. Nerostou totiž jen jeho basketbalové kvality. Teď měří lehce pod 190 centimetrů, už brzy by však mohl ostatní ničit nejen chytrostí. Podle lékařských expertiz by prý měl vyrůst na 196 čísel.

 

www.flickr.com
 
 

Statistiky

Dnes2
Včera1
Měsíc36
Celkem23316

Kde se hraje?

Sportovní hala Folimanka
Na Folimance 2, 120 00 Praha 2
Vstupné na Final 8: zdarma
více zde

Kontakty

Michael Šob
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 724 136 404


Jan Havlas - multimedia
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: +420 737 355 578

F8 najdete také na FB

Jste zde: Hlavní stránka Informace Minulé ročníky Final4 U17 2014 Final4 U17 2014 Sehnal už sundal růžové brýle. I bez nich věří ve finálovou výhru nad Pardubicemi